Etiketler

Lionel Messi’nin eşi benzeri görülmemiş ve rekor kıran 8. Ballon d’Or zaferinin ardından adidas, 8 adet eşsiz 14 karat altın ‘şampiyonluk’ yüzüğünün tasarlanmasını başlattı. Her bir yüzük, Leo’nun belirli bir Ballon d’Or zaferini onurlandıran benzersiz bir tasarımı içeriyor.
Bu yılın ilerleyen dönemlerinde, her yüzük müzayedede satışa sunulacak ve elde edilen gelir, Messi ve adidas tarafından seçilecek hayır kurumlarına bağışlanacak.
Bu tarihi olayı daha fazla anmak için adidas, aynı zamanda X Crazyfast.1 Messi “El Ocho” paketini de tanıtıyor. Bu paket, Leo’nun imzası olan X Crazyfast ayakkabısını, Ballon d’Or ödülünün üzerinde görülen altın renklerden esinlenen yeni bir renkle yeniden tasarlıyor.
Ayakkabının yan tarafındaki 8 top, Messi’nin dünyanın en iyi oyuncusu seçildiği her bir yılı temsil ediyor. Her botun bağcıklarının hemen altında tek bir altın keçi başı bulunurken, botun dış yüzeyinde “El Mejor Del Mundo” (Dünyanın En İyisi) yazıları dekoratif tonlu kabartma baskı ile yer alıyor.
Yüzükler hakkında daha fazla bilgi:
Yüzüklerin tasarım detayları, Leo Messi’nin tüm zamanların en büyük futbol oyuncusu olma yolculuğunun büyüsünü canlandırıyor.
2009 – El Beso
Leo’nun ilk Ballon d’Or zaferini işaret eden yüzük, 2009 Şampiyonlar Ligi Finali’ndeki ünlü ayakkabı öpme kutlamasını sergiliyor. Stadio Olimpico’da Barcelona’nın Manchester United karşısında zafer elde ettiği iki golün ikincisini atladıktan sonra adidas F50 ayakkabısı ayağından düşmüştü.
Yüzüğün üst kısmındaki görüntünün etrafında (Lionel Messi – Şampiyonlar Ligi Finali – Stadio Olimpico) olayın yanı sıra, yüzüğün yan tarafına “El Beso” ve Leo’nun ikonik #10’u oyulmuştur.
2010 – Apunta al cielo
Bu yüzük, Leo’nun ikon haline gelmiş gol kutlamasına saygı duruşunda bulunuyor; o, geçmişteki hayatında büyük bir rol oynayan büyükannesi anısına gökyüzüne işaret ediyordu.
Görüntünün etrafında “Apunta al cielo” (İspanyolca’da ‘gökyüzüne işaret et’ anlamına gelir) yazarken, Roma rakamlarıyla 2010 yılını gösteren “MMX” de bulunur. Yan taraflarda ise “LX” (Roma rakamlarıyla 60) 2010 yılında Leo’nun attığı gol sayısına atıfta bulunurken, Arjantin ulusal armasından alınan ince bir çelenk kökenlerine ek bir selam gönderiyor.
2011 – The G.O.A.T.
Leo’nun 2011’deki üçüncü ardışık Ballon d’Or ödülünü kazandığı sırada insanlar onun G.O.A.T. (tüm zamanların en büyüğü) olduğuna inanıyordu.
Bu yüzük sadece bunu kutluyor, üzerinde ayakları üzerine yükselen bir keçi görüntüsü ve “Lionel Messi. The Goat.” yazısı bulunuyor. Yüzüğün yan tarafında, bu fikri bir kez daha vurgularcasına “G.O.A.T.” yazılıdır.
2012 – El Año
Bu yüzük, Leo’nun gol rekorlarını kırdığı yılı onurlandırıyor. Yüzüğün üst kısmındaki “91” (Leo’nun 2012’de kulüp ve ülke için attığı gol sayısını temsil eder) 91 küçük futbol topu ile çevrelenmiştir.
Yüzüğün yan tarafında “El Año” (Leo’nun tek bir takvim yılı içinde tüm zamanların en fazla gol atan oyuncusu olması nedeniyle “Yıl” anlamına gelir) kazınmıştır.
2015 – La Cuarta Champions League
Tüm futbolcular Avrupa şanının hayalini kurarlar. Bu yüzüğün üstündeki dört kupa ve yazı, Leo’nun Barcelona ile dördüncü (‘cuarta’) Şampiyonlar Ligi zaferini kazandığını anlatır.
Bunun çerçevesinde, kazandığı dört yıl (2006, 2009, 2011, 2015) Roma rakamlarıyla yazılıdır, yüzüğün yan tarafında ise Leo Messi’nin gerçek bir şampiyon olduğuna atıfta bulunan “Campeón” yazılıdır.
2019 – 6. Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü
Bu yüzüğün üst kısmındaki altı adidas bot, altı futbol topuyla çevrili ve ‘IIIIII Bota de Oro Europea’ yazısıyla çevrilidir. Bu, Leo’nun 2019’da kazandığı altıncı Avrupa Altın Ayakkabı ödülünü kutlar. Leo’nun ödülü kazandığı yıllar (2010, 2012, 2013, 2017, 2018, 2019) yüzüğün üst kenarına oyulmuştur, ayrıca her bir ödül kazandığı sezonlardaki lig gol sayısı (34 (2009-10), 50 (2011-12), 46 (2012-13), 37 (2016–17), 34 (2017–18), 36 (2018–19)) yüzüğün yan taraflarında gösterilmiştir.
2021 – İlk Uluslararası Kupa
Bu yüzük, Leo’nun 2021 Copa América zaferiyle sonunda Arjantin’deki görkemli anı onurlandırır. Arjantin’in Brezilya’ya karşı zaferini kutlayan yüzüğün üst kısmında, Güney Amerika kıtasının üzerinde bulunan ulusal sembol (El Sol de Mayo – Mayıs Güneşi) görülür, etrafında ise milli takımın takma adı olan ‘La Albiceleste’ (İspanyolca’da ‘beyaz ve gökyüzü mavileri’ anlamına gelir) bulunur. Zafer tarihi (10 Temmuz 2021), yüzüğün kenarına Roma rakamlarıyla oyulmuşken, yüzün yan tarafında ‘Campeón sudamericano’ (İspanyolca’da ‘Güney Amerika Şampiyonu’ anlamına gelir) görünür. Bunun altında, Arjantin milli armasından alınan bir el sıkma sembolü, Arjantin’in on beşinci Copa América zaferini eve getiren takımın birliğine gönderme yapar. Bu ülkenin 1993’ten bu yana kazandığı ilk zafer olarak adlandırılıyor.
2023 – Dünya Kupası Şampiyonu
Bu yüzüğün üstündeki üç yıldız, Leo’nun 2022’de Katar’da Arjantin’i üçüncü Dünya Kupası zaferine ilham vermesini temsil eder. Bu muhtemelen, 2023 Ballon d’Or zaferinin şairane ve belirleyici anıydı, çünkü kendisi turnuvanın en iyi oyuncusu seçildi ve Altın Top’u kazandı. ‘Campeón del Mundo 2022’ (İspanyolca’da ‘2022 Dünya Kupası Şampiyonu’ anlamına gelir) bu görseli çevrelerken, yüzüğün her iki tarafındaki iki figür, FIFA Dünya Kupası Kupası’ndaki figürleri temsil ederken dünyayı taşıyorlar.

You may also like