Etiketler

Toplumsal Tarih’in 348. sayısı çıktı!

Bu ayki sayımızda yakınlarda kaybettiğimiz, Bizans çalışmalarının duayen ismi Melek Delilbaşı anısına hazırladığımız “Türkiye’de Bizans Çalışmaları” dosyası bulunuyor. İlk makalede oğlu Çağrı Delilbaşı, annesinin çocukluğunu ve renkli hayatını bizlere anlatıyor. İkinci makalede Melek Delilbaşı’nın öğrencisi olmuş Murat Keçiş, Ayşegül Kılıç, Şahin Kılıç ve Hatice Oruç, hocalarıyla ilgili anılarını paylaşıyorlar.

Brigitte Pitarakis, 19. yüzyılda Batı’nın Bizans uygarlığına ilgisiyle paralel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nda Bizans uygarlığı üzerine yapılmaya başlanan ve Cumhuriyet döneminde devam eden akademik çalışmaları 1955 yılına kadar uzanan bir çerçeve kapsamında inceliyor.

Şahin Kılıç, gerçekleştirdiği “Türkiye’de Bizans Çalışmaları: Bir Bibliyografya (19. Yüzyıl-2020)” projesi sonucunda ortaya çıkan ve özellikle 1955 sonrasından günümüze uzanan süreci kapsayan verileri değerlendiriyor.

Buket Kitapçı Bayrı, Türkiye’deki Bizans çalışmalarında çok önemli bir dönüm noktası sayılabilecek 1955’te İstanbul’da gerçekleşen 10. Milletlerarası Bizans Tetkikleri Kongresi’nin hazırlık sürecini ve kongreyi tahlil ediyor. Buket Kitapçı Bayrı’nın Haziran 2022 tarihinde Melek Delilbaşı ile yaptığı söyleşide Delilbaşı kendi akademik hayatını, etkilendiği hocaları ve tarihi akımları anlatıyor.

Meriç Öztürk, 24. Uluslararası Bizans Araştırmaları Kongresi’ne (ICBS 2022) ilişkin izlenimlerini aktarıyor. Dosya dışı yazıların ilkinde Candan Badem, 1906-1907 yıllarında Kars ve Ardahan’daki Duma seçimlerini Kars Oblastının resmi vilayet gazetesi olan Kars’tan ve Duma albümlerinden alınan veriler ışığında değerlendiriyor.

Efdal Sevinçli, İzmir’in 15 Mayıs 1919’da Yunan ordusunca işgali sırasında öldürülen Hasan Tahsin’i, kişisel öyküsü ve yazıları üstünden tanıtıyor.

Fuat Dündar, Japon İmparatorluğu’nun yıkılışı sırasında gerçekleşen Japon göçlerini (Hikiageşa) inceleyerek, bu olguyu yer yer Rumeli Türk-Müslüman göçleriyle karşılaştırıyor ve mukayese için ilk adımı atmaya çalışıyor.

Havva Yılmaz, Kadıköy’ün simge yapılarından biri sayılan ve Caddebostan sahiliyle özdeşleşen 116 yıllık Ragıp Paşa Köşkü’nün hikâyesini anlatıyor.

Toplumsal Tarih’e e-dergi olarak da Google Play ve Kobo platformları üzerinden ulaşabilirsiniz. Eski sayıları e-dergi olarak okuyuculara sunma çalışmaları ise devam ediyor.

Etkinlikler için Tarih Vakfı’nın sosyal medya hesaplarını takip edebilir, internet sitemizi ziyaret edebilir, ayrıca Tarih Dostu olarak Vakfa destek olabilirsiniz. Tarih Dostu olunduğunda Toplumsal Tarih dergisi her ay ücretsiz olarak ok urlara gönderiliyor, ayrıca Tarih Dostu ok urları Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan %50 indirim sahibi oluyor.

www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

You may also like